bil paylas blog blog ”hazir-kod.com”
30 01 2013

İyi Bir Blog İçin Neler yapılmalı

İyi Bir Blog İçin Neler yapılmalı |  görsel 1

Blog sahibiyseniz ya da bir blog yazmayı düşünüyorsanız bu makaleyi okumadan işe başlamayın. Çok okunan bir blog için neler yapılmalı? Bloğuma çok ziyaretçi çekmek istiyorum ne yapmalıyım?

Bilindiği gibi bloğunuzdan bir beklentiniz varsa ilk uyulması gereken kural istikrarlı olmaktır. Yani her şeyiyle hazırlarsınız yayına alırsınız fakat istikrar olmazsa asla istediğiniz verimi alamazsınız. Yani ilk kural istikrar olacaktır. Bu konuda hemfikirsek bundan sonra ne yapmamız gerek onları anlatmaya çalışalım.

 

Birinci Kural: Özgün içerik
Evet, iyi ve verimli bir blog için olmazsa olmazlarımızdan biridir özgün içerik. Bir kullanıcının aradığı içerik yalnızca sizin sayfanızda varsa Google sizin sitenizi direkt olarak öne çıkaracaktır. Eğer herkesin yazdığı genel bir konu hakkında da yazsanız asla kopyala yapıştır yapmayınız. O içeriği kendi cümlelerinizle yazın. Böylelikle arama motorları kopya içerik muamelesi de yapmaz.
İkinci Kural: Popüler İçerik
İçeriğinizin özgün olduğunu varsayarsak, sayfanıza daha fazla ziyaretçi çekmek için o an popüler olan konular hakkında yazın. Örneğin Pinterest adlı sosyal ağın yeni çıktığı sıralar, merak edilenler ve etkin kullanım yöntemlerini anlatan bir makale yazdığınızda kullanıcılar mutlaka makalenize başvuracaktır. 
Üçüncü Kural: Kalıcılık
İçeriğin popüler olması kuralına uyduk fakat içeriğimiz kalıcı mı? Belli bir süre sonra unutulan artık merak olmaktan çıkmış yazılar, daha sonraları sitenizde hiç kullanıcısı olmayan içerik çöplüğüne dönüşür. Oysa bizim için kullanıcı çekmeyen yazıların pek bir önemi yoktur. Örneğin şu sıralar popüler olan fakat ilerde herhangi bir işe yaramayacağını düşündüğümüz konular hakkında yazmaktan kaçınmalıyız. Ama elimizde varsa yine de yayınlanabilir. 
Dördüncü Kural: Basitlik
Bir makale yazmaya kalkıştınız ve dediniz ki ne kadar uzun yazarsam o kadar farklı kelime kullanmış olurum ve dolayısıyla daha fazla ziyaretçi çekerim. O zaman yanlış yaptınız! Çünkü insanları siteye çekmek kadar, sitede tutmakta önemli. Eğer uzun ve karmaşık ifadelerle yazdıysanız kimse onu okuma zahmetine girmez. O yüzden Basit, Anlaşılır, Küçük parçalar halinde mesajımızı sunmak kullanıcıyı okumaya teşvik eder. Böylece kullanıcı daha fazla vakit geçirmiş olur sitenizde.
Beşinci Kural: Sosyal Medya
Son zamanların vazgeçilmeleri oldu artık sosyal medyalar. İçeriğinizi mutlaka sosyal medyada paylaşın. Çünkü arama motorları sosyal ağları daha iyi indeksler. Ve onlar için daha değerlidir. Hepsinden önemlisi paylaştığınız bir içerik tüm arkadaş çevrenize ulaşır. Onlar paylaşırsa bu ağ daha da genişler. Böylelikle içeriğinizi daha farklı kitlelere ulaştırabilirsiniz.
Altıncı Kural: RSS ve Site Haritası
Yazdığınız içerikleri mutlaka RSS olarak sunmalısınız. Hem düzenli aboneleriniz olur hem de Google sitenizi indekslerken bunlara da bakar. Ayrıca Site haritası da mutlaka olmalı. Özellikle Google botları siteye ilk geldiklerinde Varsa site haritasını inceleyip değişiklik varsa direk ve daha hızlı bir şekilde sayfanızı indeksler. 
Yedinci Kural: Yoğun ve Karmaşık Reklamlardan Kaçının
Bloğunuzdan para kazanmak adına sayfanızın her yerine kesinlikle reklam koymayın. Reklam bölümlerinizi belirleyin ve yalnızca oralarda reklam verin. Sayfa açıldığında popup şeklinde açılan, sürekli yanıp sönen reklamlar kullanıcıyı rahatsız eder. Daha fazla kazanayım derken tüm kazancınızdan olursunuz. 
 
Ayrıca sitenizde kendi hakkınızda bilgi vermeyi unutmayın. İnsanlar bazen okudukları yazının kim tarafından yazıldığını merak ederler. Yine sayfanızda site içi aramayı mutlaka bulundurun. Aramak istediklerine kolay ulaşım sağlayın.
 
Elimden geldiğince kendi bloğumda yaptıklarımı ve yapmayı hayal ettiklerimi sizlerle paylaşmaya çalıştım :) Sonraki makalelerde görüşmek üzere…

 

0
0
0
Yorum Yaz
İyi bir blog için gereken 10 temel ilke Blog Yazarak Para Kazanmak Blog yazarlığı rehberi Blog İyi Bir Blog İçin Neler yapılmalı Blog nedir?
<